שיחה ההאקר Emad
11 באוגוסט 2012 – 21:50 | 31 תגובות

קבוצת ההאקרים הפועלת תחת שמו של אימעד מורניה, RememberEmad, ופרסמה כי פרצה לשרתי חברת ההוסטינג WebGate, פרסמה היום קובץ נוסף ובו כ-500 פרטים נוספים ובהם שמות משתמש וסיסמאות של אתרים שאוחסנו ב-WebGate. נראה כי העימות בן קבוצת …

המשך קריאה »
geek

חנון זה מגניב. תרבות החיים האינטרנטית-טכנולוגית-גאדג'טית. הדברים שמבדילים את הנערים מהגברים.

הרשת

סיפורים מהרשת, בעיקר זו הישראלית. מה קורה, מי קורה ולמה קורה.

וורדפרס

בעיקר תבניות מתורגמות לעברית ולפעמים דברים שקשורים לבלוגים ובלוגרים.

מערכות ניהול תוכן

על מערכות ניהול תוכן באינטרנט, בעיקר חינמיות ובעיקר בעברית. כלים לבניית אתרים, פורומים, גלריות ועוד.

פלטפורמות חברתיות

על רשתות חברתיות, כלים לבניית רשתות ופלטפורמות חברתיות וכל מה מכונה web 2.0

ראשי » הסיפור המרכזי, מערכות ניהול תוכן, פלטפורמות חברתיות

מערכות ליצירת אתרי שאלות ותשובות כמו StackOverflow

מאת Erez Wolf בתאריך 8 באפריל 2010 – 22:1623 תגובות

StackOverflow הוא אתר שאלות ותשובות למתכנתים (אותו הזכרתי בעבר כאן וכאן, בשני פוסטים משעשעים) שהפך לפופולרי ביותר עם יותר מחצי מיליון שאלות ברגע זה ומיליוני תשובות של מתכנתים. (למתקשים עם פוסט ארוך, בסוף הפוסט, מערכת בקוד פתוח מתורגמת להורדה ליצירת אתר כמו StackOverflow)

stackoverflow - אתר שאלות ותשובות

stackoverflow - אתר שאלות ותשובות

אתר שאלות ותשובות מאפשר למשתמשים לפרסם שאלות ולגולשים לענות עליהן. בנוסף, המבקרים באתר יכולים לדרג (להצביע למעלה או למטה) על שאלה, על תשובה ועל משתמש. בנוסף, שואל השאלה יכול לבחור את התשובה הטובה ביותר. כל זאת מאפשר לשאלות המעניינות או הפופולריות יותר לצוף ולתשובות הטובות יותר להתבלט.
בעלי StackOverflow מתארים את האתר כשילוב של מערכות ויקי, פורום, דיגג ובלוג.

פורום התמיכה מת

שתי שיחות קצרות מאד שקיימתי לאחרונה עד כמה אתר בסגנון כזה יכול להיות פופולרי ושימושי אצלנו, ברשת המקומית, לתחומים שונים (שאלות לפני גיוס, על בנים ועל בנות, תוכנה, לימודים, אתר פנים ארגוני ועוד).

 Question2Answer - מערכת שאלות ותשובות בעברית

Question2Answer - מערכת שאלות ותשובות בעברית

אלי, מהאתר המעולה וובמאסטר, הציע הנחה כי עבור נושאי תמיכה, עידן הפורום התמיכה המסורתי עבר (כמובן שהם לא ייעלמו) ובמקומם יופיעו יותר מערכות כגון אתרי שאלות ותשובות מבוססי קהילה. אלי לא אמר זאת, אך אני אתן את הכותרת: פורום התמיכה מת.

שרון גרינברג, משרון גרינברג, מסכים כי מערכות כאלו מאפשרות לארגן ולהציף את המידע החשוב כלפי מעלה ופותרים את הבעיה העיקרית בפורומים של תמיכה, בהם השאלות נדחפות למטה וקשה מאד למצוא ולארגן את הידע הנצבר.

על זה אני אוסיף, מכירים ש"הקבועים" בפורום תמיכה מצפים שתקראו את כל ההודעות שאי פעם נכתבו ואם במקרה שאלתם שאלה שכבר נשאלה, במקום לענות יצעקו עליכם: "תחפשו קודם בפורום -  כבר ענו על זה מלא פעמים!!". הרי זה בלתי אפשרי.

לצד הצורך, שרון טוען כי אצלנו ברשת הישראלית, עוד רחוק היום בו ירד קרנו של הפורום המסורתי. לדבריו, המנטליות הישראלית בפורומים שונה מבכל העולם, כאשר הבסיס הוא אישי. תופעת מפגשי הפורומים בריל לייף‬ ‫היא מאוד חזקה כאן ותורמת להתחזקות של קהילה. אתרי שאלות ותשובות, לדבריו, מתאימים יותר למי שיש לו שאלה ספציפית ורק רוצה לשאול שאלה. (לזה אתן את הכותרת "אני רק שאלה").

‫עם אלי אני מסכים, פורומי התמיכה מתרוקנים. עם שרון אני מסכים חלקית, אך חושב שדווקא אתרי השאלות והתשובות, למשל StackOverflow הם אתרי קהילה קלאסים. הם מתבססים על קהילת גולשים ואפשר לראות את התרבות הפנימית, הבדיחות והדחקות בין משתמשים קבועים. זו קהילה.

בכל מקרה, אני חושב שהגיע הזמן שתהיה מערכת זמינה עבור אתרי שאלות ותשובות לרשת הישראלית. בואו נראה מה יש לנו:

מערכות ליצירת אתרי שאלות ותשובות

נתחיל בגזרת מערכות ההוסטד, שם Qhub מציעים אפשרות לפתוח אתר שאלות ותשובות בחינם כתת דומיין (או בדומיין נפרד). המערכת נראית מצוינת עם הרבה יכולות אפשרות לפרסום שאלות ותשובות מוצלחות בפייסבוק וטוויטר, וידג'טים לשילוב באתרים אחרים, אפשרות להתאמות עיצוב (אך לא לתרגום ול-RTL), סטטיסטיקות ועוד. נראה טוב אבל לא מתאים לעברית. דוגמה ועוד דוגמה.

 qhub - פתיחה במערכת hosted

qhub - פתיחת אתר שאלות ותשובות במערכת hosted

אם אתם אוהבים לשלם כסף והרבה בוודאי תשמחו לדעת שתוכלו לשלם סכומים של בין 129$ עד 1299$ לחודש הוסטד עבור StackExchange, שנראית סבבה (דוגמה ועוד דוגמה) אבל זה כסף.

הפתוחות

קיים ההיצע גדול של מערכות חינמיות בקוד פתוח לאתרי שאלות ותשובות, בכל השפות והצורות.

OSQA מערכת חינמית בקוד פתוח, מבוססת Python ו-Django והיא Fork של CNPROG מערכת עליה מופעל cnprog.com, אתר שאלות ותשובות סיני. AskBot היא Fork נוסף למערכת זו (דמו).

osqa

osqa

Shapado מערכת חינמית בקוד פתוח, מבוססת Ruby. נראית נחמד וראיתי שאפשר להטמיע בה סרטונים מיוטיוב בשאלות.

Qwench גם היא מערכת חינמית בקוד פתוח, מבוססת PHP, פרויקט של אדם אחד (אננט גרג ממומביי). היא נראית קטנה (גם מבחינת קהילת המשתמשים) אך נחמדה. אפשר לראות כאן דוגמה.

Stacked תתאים לכם אם אתם בקטע קינקי של .NET (גם היא מערכת בקוד פתוח)

מערכת לאתר שאלות ותשובות בעברית

בסופו של תהליך בחרתי לשחק במערכת בשם Question2Answer, מערכת בקוד פתוח מבוססת PHP קלה להתקנה ולתפעול ובסך הכל מאד נחמדה.

המערכת מספקת את מה שנצפה למצוא באתר שאלות ותשובות (הוספת שאלות, הוספת תשובות, תגובות, הצבעות ודירוג, תגים וכמו כן Search Engine-Friendly URLs (בעברית), קבלת התראות במייל על תשובות או פעולות שונות באתר ואפשרויות ניהול שונות. בסך הכל, משהו שאפשר ללכת להקים איתו אתר תמיכה קהילתי.

את המערכת הזו, התאמתי ותרגמתי לעברית ולא יכולתי להתאפק וגם שיניתי קצת את העיצוב שלה (לא רק CSS, נאלצתי גם להתערב בקוד). המערכת המתורגמת אפשר לראות כאן בהדגמה בעברית.

את קבצי ההתקנה לגרסה העברית של המערכת אפשר להוריד כאן.

הערכות לגרסה בעברית:

1. לא כל קבצי השפה מתורגמים, מסכי האדמין והודעות במיילים לא תורגמו. אפשר לסיים את העבודה הקבצים נמצאים בתיקיית qa-lang.

2. לא חושב שכתוב את זה איפשהו, הכניסה לניהול היא בכתובת yoursite.com/admin

3. עשיתי שימוש ב-CSS3 עבור עיצוב הכפתורים (השתמשתי בעיצוב של Super Awesome Buttons). המשמעות היא שגולשי IE יראו את הכפתורים פחות מעוצבים, אבל היי, את מי זה מעניין מה הם יראו או לא יראו.

4. בהתקנה המקומי על XAMPP קיבלתי הודעת שגיאה Deprecated: Function ,set_magic_quotes_runtime() is deprecated – זאת למרות שיש לי גרסאות מעודכנות. כדי להיפטר בכוח מהודעה זו, אפשר לסמן בהערה את שורה 41 בקובץ qa-base.php. לדעתי זה לא אמור להפריע למערכת לרוץ.

5. התקנה פשוטה, יש להעלות את הקבצים, לערוך את קובץ הconfig עם הגדרות בסיס הנתונים ובכניסה לאתר, תהליך ההתקנה יתחיל.

קרא פוסטים נוספים בנושא זה:

שתף את הפוסט בטוויטר

23 תגובות »

הוסף תגובה!

עליך להיות מחובר כדי להוסיף תגובה.

125 queries in 0.299 seconds.