שיחה ההאקר Emad
11 באוגוסט 2012 – 21:50 | 31 תגובות

קבוצת ההאקרים הפועלת תחת שמו של אימעד מורניה, RememberEmad, ופרסמה כי פרצה לשרתי חברת ההוסטינג WebGate, פרסמה היום קובץ נוסף ובו כ-500 פרטים נוספים ובהם שמות משתמש וסיסמאות של אתרים שאוחסנו ב-WebGate. נראה כי העימות בן קבוצת …

המשך קריאה »
geek

חנון זה מגניב. תרבות החיים האינטרנטית-טכנולוגית-גאדג'טית. הדברים שמבדילים את הנערים מהגברים.

הרשת

סיפורים מהרשת, בעיקר זו הישראלית. מה קורה, מי קורה ולמה קורה.

וורדפרס

בעיקר תבניות מתורגמות לעברית ולפעמים דברים שקשורים לבלוגים ובלוגרים.

מערכות ניהול תוכן

על מערכות ניהול תוכן באינטרנט, בעיקר חינמיות ובעיקר בעברית. כלים לבניית אתרים, פורומים, גלריות ועוד.

פלטפורמות חברתיות

על רשתות חברתיות, כלים לבניית רשתות ופלטפורמות חברתיות וכל מה מכונה web 2.0

ראשי » הרשת

תום אבני וקמפיין היח"צ ברשת

מאת Erez Wolf בתאריך 1 במאי 2007 – 11:004 תגובות

רקע:
בדיון שפתח ארד בקהילת Web2.0 בקפה הוא הציג שני סרטונים שמככבים כיום בפליקס "תום אבני זבל"  ו- "תום אבני מתעלל בחיות". 
שני הסרטונים האלו מציגים את תום אבני כמנייאק מרושע ומתפרסמים כשבועיים לפני עליית התוכנית החדשה של תום. במקביל לסרטונים, עולה אתר עצומה "האמת על תום אבני".

השתלשלות:
ארד סיפר כי ניסה לאתר את מקור הסרטונים ואת העומדים מאחרי אתר העצומה והציע את האפשרות כי אלו הם לא יותר מתרגיל יחסי ציבור (מסריח) לקראת התוכנית החדשה של תום.
מספר גולשים ניסו להפעיל את יכולות הבילוש כדי לזהות מי מושך בחוטים. במקביל, סיפר ארד כי ממשרד יחסי הציבור של תום אבני נמסר לו כי אין להם קשר לסרטונים ולאתר ("…ביקשנו תגובה מהסוכנות של תום אבני. הם אומרים שהם לא מעורבים בזה. הבחור טרח לציין שזה גם לא תום…")

העניינים:
בהמשך הדיון דיווח שי שלוש כי הבחור המופיע בסרטים הוא השחקן יואב כהן (בהצגה של סהר לחמי, מרי חואנה).
אנשי יחסי הציבור של תום אבני יצרו קשר עם ארד ונזכרו שהם התבלבלו ובעצם הם כן עומדים מאחרי הסרטונים והעצומה והעמותה… ("…התקשרה אליי היום אשת יחסי הציבור של תום אבני. מתברר שהייתה איזה הפרדת ישויות עם הסוכנות של תום אבני, ואת התגובה שקיבלנו, שאומרת שהם לא יודעים שום דבר על התרגיל, מסר לנו מישהו שלא היה צריך לעשות את זה. היא הייתה ממש נחמדה, ומסרה שזה באמת תרגיל יחסי ציבור…")

 דעה אישית:
לעשות תרגיל יחסי ציבור ברשת על מוטיב שלילי זו הליכה על חבל דק מאד. מהר מאד השליטה על הפרסומים וההודעות יכולים לצאת משליטת המפרסמים.
כרגע מסתובבות ברשת הרבה מאד הודעות וקישורים עם תכנים שליליים על תום אבני שהם תוצר של אותו באז שיצר הקמפיין. למי תהיה שליטה על כל אותן הודעות?
בעוד שנה, בחיפוש בגוגל על "תום אבני" האם כל הדף הראשון יהיה "תום אבני בן זונה/זבל" ?

אולי כשבנו את אותו אתר עוצמה, חשבו "כשנרצה נוריד אותו או נחליף בו תכנים". אם מישהו מהגולשים היה מחליט לשדרג את הקמפיין ויוצר בעצמו אתר דומה?

להבדיל מתרגיל "השרוף" של צ'ינוביץ, כאן יחסי הציבור לא משחקים עם אמצעי התקשורת, אלא עם הגולשים. להבדיל מתרגיל "השרוף", הוצפה הרשת בתכנים שליליים על המותג ואין מי שיוכל לנקות ולמחוק אותם.

בתכלס, סבבה שלא כולם רני רהב וחלק לא מתעלמים מהרשת.

עדכון בוקר 6.5.07:
1. ברוכים הבאים הקוראים מפורום תום אבני. ראיתי את ההודעה שמקשרת לכאן (והרבה מגיעים). מענין לקרוא בפורום את התגובות לכל הסיפור הזה (חבל שצריך להרשם לפורום).
2. באתר העצומה מופיע עדכון: "…האתר נסגר שהייה לכולם יום טוב, נסו להפיק את הטוב ביותר תעזור לאנשים ותתחשבו זה יעשה לכם טוב. יום טוב, שבוע טוב, חיים טובים.. אתר זה הוקם לאחר צפייה בסרטונים שהיו חלק ממסע פרסום של תוכניתו של תום אבני. האתר לא קשור לתום אבני ולא לחברת פרסום או יחצנית כזו או אחרת. אתם הייתם חלק מבדיקה של דעת קהל עוינת ברשת והשלכותיה על אנשים. יום טוב לכולם…"
3. החתימות בעצומה עצמה נמחקו.

שאלות:

  • האם באמת אתר העצומה לא קשור לחברה יח"צנית כזו או אחרת…?
  • האם התקיים התסריט המוצע כאן ומישהו חשב שהסרטונים אמיתיים ובנה אתר עצומה עצמאי? (וכעת מנסה לתת סיפור כיסוי לפדיחה)
  • מה תוצאות ה"בדיקה של דעת קהל עוינת ברשת והשלכותיה על אנשים"?

6.6.07 - עדכון כלשהו
לפני כשבועיים "נתקלתי" בטלפון של השחקן יואב כהן שמופיע באותם קליפים והרמתי לו טלפון כי יכולתי. לא היה לי באמת מה לשאול אותו. "מזהים אותך ברחוב בעקבות הסרטון ההוא? הרבה אנשים ראו אותו אתה יודע…". לא לא מזהים. תודה ביי.

גם, לפני כשבועיים, שוחחתי עם מישהי מהיחסי ציבור שהסבירה ונתנה תשובות. אז קודם כל, אני שמח לספר כי מה שכתבתי כאן כתסריט אימים אפשרי – זה בדיוק מה שקרה. אני הנחתי שאתר העצומה היה חלק מהקמפיין והזהרתי שמישהו משולהב יכול לעשות מעשה עצמאי ולהקים אתר בעצמו – כשכל זה בעצם כבר קרה.
אתר העצומה היה מעשה של מטורף בודד. לא מישהו מטעם. למרבה מזלם, ההוא הרגיש כנראה שנפל קורבן והוריד את העצומה.
הטקסט שמופיע כעת באותו אתר, בקריאה ביקורתית, נראה כאילו שנכתב על ידי שני אנשים שונים. (החלק הראשון והחלק האחרון על ידי אחד והקטע האמצעי, על ידי אחר).
ביקשתם מההוא להוריד את האתר? נתתם לו טקסט לפרסם באתר? שאלתי את היח"צנית.
לא. בעצם, לי לא ידוע על כך, היא ענתה.

מבחינתי זהו.

קרא פוסטים נוספים בנושא זה:

    לא נמצאו רשימות נוספות

שתף את הפוסט בטוויטר

4 תגובות »

הוסף תגובה!

עליך להיות מחובר כדי להוסיף תגובה.

117 queries in 0.246 seconds.