ראשי » מושגים

מושגים

מושגים מעולם מערכות ניהול התוכן באינטרנט:

Lite CMS
Lite CMS הוא כינוי למערכות ניהול תוכן קטנות, אשר בדרך כלל משמשות לאתרים קטנים ובינוניים (mini sites). מערכות אלו מתאפיינות בקלות ההתקנה והניהול שלהן.

Databaseless CMS
Databaseless CMS, מערכות ניהול תוכן אשר אינן עושות שימוש בבסיס נתונים. מערכות אלו בדרך כלל קטנות ופשוטות ומתאימות לאתרים קטנים היות והתכנים, המאפיינים ונתוני האתר נשמרים בקבצים ולא בבסיס נתונים.

LMS – Learning Management System
LMS הוא מונח כללי לתיאור מערכות המאפשרות ניהול תכנים ומידע עבור תלמידים ומורים. מערכות אלו מאפשרות בדרך כללי גישה אל תכני לימוד, אמצעי הוראה ולימוד מקוון וכלים לתקשורת בין התלמידים והמורים.

CRM – Customer relationship management
CRM הן מערכות לניהול קשרי לקוחות. מערכות אלו כוללות כלים לניהול ונתונים אודות פעילות הארגון מול הלקוח ומידע אודות הלקוח.
מערכות CRM מאפשרות מעקב למשתמשים השונים אחר סטאטוס הצעות המחיר, תלונות, הזמנות וכל פעילות הקשורה ללקוחות הארגון. ניהול הידע הארגוני מתבסס על איחוד של בסיסי המידע השונים המנוהלים במחלקות נפרדות ויצירת בסיס נתונים אחיד לצורך קבלת מידע מקיף ועדכני על הלקוח. בנוסף התהליך מלווה בתיעוד כל מידע על הלקוח בכל נקודת המגע שלו עם הארגון ועל־ידי כך יצירת סל מוצרים ושירותים מיוחדים לצרכים ספציפיים.

KMS – Knowledge Management System
KMS הן מערכות המשמשות עבור ניהול, מעקב ושיתוף ידע מצטבר בקרב בעלי תפקידים ומחלקות בארגון.
מערכות כאלו מאפשרות לעובדים השונים בארגון גישה אל מאגר של נתונים, פתרונות ומידע.
מערכות ניהול ידע יכולות להיות מבוססות על טכנולוגיות שונות:
טכנולוגיות לשיתוף מסמכים – מערכות המרכזות קבצי מסמכים שונים בארגון תחת קטגוריות והקשרים ומאפשרות לעובדים לחפש ולצפות במסמכים אלו.
טכנולוגיות אונטולוגיות – מיון וסידור המידע באמצעות מונחים המשמשים לתקציר ותיאור המסמך.
טכנולוגיות בינה מלאכותית – יצירת הקשרים ומציאת מידע ותשובות על ידי המערכת באמצעות "הבנת" התכנים.

DMS – Document Management System
DMS הן מערכות ניהול מסמכים שבהן התכנים מופרדים מהאתר. התכנים יכולים להיות מוצגים באמצעות קבצי PDF, WORD או EXCEL או כל פורמט אחר. המערכת משמשת כמאגר עבור קבצים אלו.
מערכות כאלו מאפשרות לאחזר את המידע בקלות מבלי לאבד את הפורמט המקורי בו הוא נוצר. מערכות מתקדמות מאפשרות חיפוש טקסט מלא בתוך המסמכים, ארגון המסמכים לפי נושאים ותחומים וניהול גישת המשתמשים אל המסמכים לפי קבוצות הרשאה.

Groupware
Groupware היא מערכת שבדרך כלל נועדה לנהל פרויקט המשותף למספר משתמשים אשר בדרך כלל אינם נמצאים קרובים זה לזה מבחינה גיאוגרפית והיא מאפשרת לשתף מידע ורעיונות באמצעות מספר מאפיינים בסיסיים כגון לוח אירועים (calendar) משותף, תיבות דואר, ניהול קבצים ואיזור דיונים (פורום או צ'אט).

Wiki
Wiki (ויקי) הוא מערכת המאפשרת לבסס אתר שבו התכנים, נוצרים ונערכים על ידי מחברים רבים. המערכת כוללת איזור עריכת טקסט פשוט ומנגנון הוספת קישורים יעיל לדפים הפנימיים.
אתר ויקי מאפשר לגולשים להוסיף תכנים ולערוך תכנים באופן חופשי (או בפיקוח), כך שנוצר אתר מידע ותוכן המתבסס על תכנים של הגולשים בו.
הויקי הראשון (WikiWikiWeb) פותח על ידי Ward Cunningham באמצע שנות התשעים. אתר הויקי המפורסם ביותר הוא ויקיפדיה.

בהכנת המונחים נעזרתי ב-wikipedia

91 queries in 0.220 seconds.